KONYA EMLAK VERGİSİ ÖDEME

Konya emlak vergisi ödeme; Konya’da yer alan tüm ilçelere ait emlak vergisi ödeme sayfalarına aşağıdaki tablo veya haritadan ulaşabilirsiniz.

Konya emlak vergisi ödeme işleminden önce emlak, emlak beyanı ve vergisi kavramlarını tanımlayalım.


Emlak:

Daire, tarla, arsa, dükkan, bina, otel vb. tüm malların ortak ismine emlak denir. Emlak teriminin eş anlamları, gayrimenkul ve taşınmazdır.


Emlak Beyanı:

Gayrimenkullerin vergilendirilebilmesi için kişilerin sahip oldukları taşınmaz ile ilgili Belediyenin Emlak birimine başvuru yaparak belediye tarafından oluşturulan belgeye Emlak Beyanı denir.


Emlak Vergisi:

Kendi adınıza kayıtlı olan tüm konut, dükkan, arsa, tarla gibi taşınmazlara sahip olan herkesin kanunen ödemekle yükümlüğü olduğu vergiye denir.

emlak vergisi


Emlak vergisinden muaf tutulanlar;

Bir gayrimenkulün tapusuna sahip olan mükellef sayılır. Ancak birden fazla konuta sahip olmamak, aylık geliri dışında başka bir geliri bulunmamak vb. şartlara bağlı olarak ev hanımları, işsizler, emekliler ve engelliler emlak vergisinden muaftırlar.


Emlak Vergisi Sorgulama

E devlet üzerinden emlak vergi borcu) sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için; https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Konya Emlak Vergisi Ödeme Hesaplama

Emlak vergisi hesaplama; emlak vergisi taşınmazınızın yer aldığı cadde veya sokaktaki rayiç değer üzerinden hesaplanmaktadır. Buna bağlı olarak her yıl ilgili belediye meclisi rayiç değeri artırdığı için emlak vergisi de belirli oranda artmaktadır. Ayrıca vergi miktarı konut arsa ya da iş yeri (dükkan) olmak üzere taşınmazın yapı türüne göre de değişiklik göstermektedir.

Tüm Türkiye’de rayiç bedel sorgulamanızı yapmak için tıklayınız.


Konya Emlak Vergisi Ödeme Ne Zaman?

Emlak vergisi ödeme genelde iki taksit olup; ilk taksit 1-31 Mayıs tarihleri arasında, ikinci taksit ise 1-30 Kasım tarihleri arasında iki eşit taksit olacak şekilde ödenir. İsteyenler ilk taksit zamanı olan Mayıs ayında her iki taksiti de ödeyebilir.

Emlak vergilerinin zamanında ödenmemesi durumlarda, gecikme günlük olarak hesaplanarak gecikme zammı uygulanmaktadır. İlgili cezalara maruz kalmamak için verginizi zamanında ödemeniz gerekmektedir.


Emlak Vergisi Oranları

Emlak vergisi oranları taşınmazın yer aldığı konuma, türüne ve bağlı bulunduğu belediyeye göre farklılık göstermektedir.

Normal Belediyelerde Vergi Oranları:

Meskenlerde Binde 1
Arazilerde Binde 1
Binalarda Binde 2
Arsalarda Binde 3

Büyük Şehir Belediyelerinde Vergi Oranları:

Meskenlerde Binde 2
Arazilerde Binde 2
Binalarda Binde 4
Arsalarda Binde 6’dır.