KOZAN RAYİÇ BEDEL

Kozan Rayiç Bedel sorgulama işleminden önce arsa rayiç bedel nedir, rayiç bedel nasıl hesaplanır, rayiç bedel nasıl sorgulanır sorularını yanıtlayalım.

Arsa Rayiç Bedel Nedir?

Bir konut, bina, dükkan ya da arsanın alım satımı söz konusu olduğunda değerinin satılacak tarihteki piyasa şartlarına göre belirlenmesine rayiç bedel denir.

Rayiç bedel; “Satılacak taşınmazların 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu veya 29/6/2001 tarihli ve 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun hükümlerine göre tespit ve takdir edilen bedeldir”

Tüm Türkiye’de rayiç bedel sorgulamanızı yapmak için https://parselsorgula.com/rayic-bedel/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kozan Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır?

Kozan rayiç bedel, belirlenmesinde ülkenin sahip olduğu ekonomik koşullar ve piyasadaki arz talep dengelerini göz önünde bulundurur. Taşınmazın cadde veya sokak cepheli olup olmaması, köşe parsel durumunda olup olmaması. Yapı ise binanın yaşı, şehrin merkezine olan uzaklığı, belediye alt yapı hizmetlerinden faydalanıp faydalanmaması gibi. Ayrıca alışveriş ve eğlence merkezleri, sosyal-kültürel alanlara, sağlık alanlarına ve eğitim merkezlerine sahip olması gibi bulunduğu konumun nitelikleri, buradaki nüfusun sahip olduğu sosyal-ekonomik özellikleri rayiç bedelin belirlenmesini etkileyen faktörlerdir.

Rayiç bedelin tespiti İlgili Valilik tarafından gönderilen bir komisyon tarafından tespiti yapılır. Bu komisyon, gayrimenkulün özelliklerine göre defterdarlık ya da mal müdürlükleri ile belediyelerin atadığı yetkililerden oluşmaktadır. Arsa ve tarlalardan farklı olarak eğer taşınmaz bir yapı (konut dükkan vs) ise binanın yıpranma payı göz önünde tutulur. Bunun yanında binanın rayiç bedelinin tam olarak belirlenmesi için satış ya da devire uygun arsa payının da hesaplanması ve yapı ücretine eklenmesi gerekmektedir.

Tüm Türkiye’de emlak vergisi sorgulamanızı yapmak için https://parselsorgula.com/emlak-vergisi/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kozan Rayiç Bedel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İşlem yapılacak arsanın ya da konut, dükkan, bina vs. rayiç bedeli, taşınmazın bağlı bulunduğu belediyelerden sorgulanabilir. Bu bilgiye gayrimenkulün il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerinden ulaşılabileceği gibi emlak beyanlarında olduğu gibi mahalle, cadde ve sokak isimlerinden de ulaşılabilir.

Kozan Rayiç Bedel Sorgulama işlemi için henüz e-belediye sistemi bulunmamaktadır.

Kozan rayiç bedel sorgulama işlemi ilgili belediyeye giderek yapılacağı gibi eğer belediyenin e belediye sistemi var ise internet üzerinden de kolayca yapılabilmektedir. Rayiç bedeli sorgulamanızı sitemiz üzerinden rahatça yapabileceğiniz gibi öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden de gayrimenkulümüzün bulunduğu belediyeyi seçerek de yapabilirsiniz.

rayiç bedel

Belediyeye ait arsa rayiç bedel sayfasına ulaştıktan sonra sorgulama yapacağınız taşınmazın yer aldığı bilgiler girilir. Bu bilgiler, mahalle adı, cadde/sokak adı ile öğrenmek istediğiniz rayiç bedeli yılıdır. Bilgileri girerek sorgula butonuna basmanız yeterlidir. İnternet sistemi üzerinden rayiç bedel bilgilerine ulaşamadıysanız ilgili belediyenin emlak birimini arayarak da rayiç bedelinizi öğrenebilirsiniz.